BAŞKAN GRUŞÇU "AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI SORUNLARI ÇÖZER"  
İlk seçimlerde demokrasiyi getireceğiz. Adaleti getireceğiz. Liyakati getireceğiz.
17.07.2021
51
Yazı Boyutu: A- A+

   CHP Konak İlçe Başkanlığı’nın CHP Konak İlçe Emekli Komisyonu ve EYT Derneği ile birlikte düzenlediği basın açıklamasında Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) soruları ve talepleri dile getirildi. Konak Meydanı’nda yapılan açıklamada konuşan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu iktidara geldiklerinde Aile Destekleri Sigortası ile emeklilerin sorunlarına çözüm bulacaklarını söyledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT ) sorunlarını dile getiren CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “5’li çeteye dolar bazında ödedikleri faizleri bile Türk Lirasına çevirseniz sizin değil, sizden sonraki 2-3 kuşağın dahi masraflarını karşılayabilirsiniz. Bütün mesele bir siyasi tercihtir ve bu siyasi tercihin kimler için kullanılacağıdır. İktidar EYT’lilerden yana bir siyasi tercihte bulunmak istemiyor. Yani ’biz bir yasa çıkardık siz de buna uyacaksınız kardeşim’ diyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) sorununu Aile Destekleri Sigortası ile çözeceğiz. Siz hala bunu dillendirmiyorsanız hak temelli anlayışa karşı çıkıyorsunuz demektir. Emekli aylıklarına yapılan zam, enflasyondaki hızlı yükselişi karşılamıyor. Kurdaki yüzde 100’ü aşan artış tüm yaşamsal ihtiyaçların fiyatlarını deyim yerindeyse katlıyor” dedi.

  Basın açıklamasının tam metni ;

CHP KONAK İLÇE BAŞKANI SN. ÇAĞRI GRUŞÇU’NUN BASIN AÇIKLAMASI

13 TEMMUZ 2021

 

Sosyal devlet, fakirin fukaranın hakkını hukukunu koruyan devlet demektir. Zenginden, varsıldan alıp yoksula kaynak aktaran devlet demektir. Bugün 5’li çete diyoruz. 5’li çete ne demektir? Dolar bazında devletin en büyük kaynaklarını, yatırımlarını alan, kendi geleceğini garanti altına almak için de Londra mahkemelerini yetkili kılan çetedir. Sadece onlardan alınan parayla hem Aile Destekleri Sigortası hem de yurttaşlarımızın beklediği bütün haklar teslim edilir.

 

5’li çeteye dolar bazında ödedikleri faizleri bile Türk Lirasına çevirseniz sizin değil, sizden sonraki 2-3 kuşağın dahi masraflarını karşılayabilirsiniz. Bütün mesele bir siyasi tercihtir ve bu siyasi tercihin kimler için kullanılacağıdır. İktidar EYT’lilerden yana bir siyasi tercihte bulunmak istemiyor. Yani ’biz bir yasa çıkardık siz de buna uyacaksınız kardeşim’ diyor.

 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) sorununu Aile Destekleri Sigortası ile çözeceğiz. Siz hala bunu dillendirmiyorsanız hak temelli anlayışa karşı çıkıyorsunuz demektir.

 

Türk Lirası döviz karşısında eriyor mu? Eriyor. Bunlar ne diyor? ’Biz yerliyiz ve milliyiz’ diyorlar. Türk Lirası değerini kaybediyorsa bir sorun vardır. Faizler artıyor mu? Artıyor. İşsizlik artıyor mu? Artıyor. Yoksulluk artıyor mu? Artıyor. Yolsuzluklar artıyor mu? Herkes biliyor. Fiyatlar artıyor mu? Artıyor. Şimdi tüm fiyatlar artıyor. Peki sonbaharda, kışta ne olacak? Vatandaşım, yurttaşım çarşıdan, pazardan evine sayıyla meyve sebze almaya devam edecek. Akparti Genel Başkanı kendisine yazlık saray yapıyor, millet açlıktan ölüyor umurunda değil.

 

Emekli aylıklarına yapılan zam, enflasyondaki hızlı yükselişi karşılamıyor. Kurdaki yüzde 100’ü aşan artış tüm yaşamsal ihtiyaçların fiyatlarını deyim yerindeyse katlıyor.

 

Hiç merak etmeyin. Aydınlık günler yakındır. Asla umutsuzluğa kapılmayın. CHP iktidarında aile destekleri sigortası gelecek. Hiçbir çocuk bu coğrafyada yatağa aç girmeyecek. Bunları yapabilir miyiz? Elbette yaparız.

 

Türkiye, 9 sigorta dalını yasalaştırmayı 1974 yılında taahhüt ediyor. Emeklilik sigortası, yaşlılık sigortası, iş kazası sigortası gibi... Sekizi uygulanıyor. Dokuzuncu sigorta dalı uygulanmıyor. Nedir o? Dokuzuncu sigorta dalı da Aile Destekleri Sigortası. Niye uygulanmıyor? Akparti hükümeti yardımı kendi politik iktidarını sürdürmek için yapıyor, sosyal devlet adına yapmıyor da ondan.

 

Bizim bir İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemiz var. O beyannamenin  11. maddesinde Aile Destekleri Sigortası’ndan bahsediyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba ve  Emek Büroları Koordinatörümüz Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir’in öncülüğünde taslak bir çalışma hazırlandı. Ellerine, yüreklerine sağlık. Yurttaşlarımız için çok yararlı ve bugün birçok sorunu çözeceğine inandığımız bir çalışma: Aile Destekleri Sigortası.

 

Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Aile Destekleri Sigortası’yla çok önemli öneriler getiriyoruz. Biz, CHP olarak sadece sorunları dile getiren değil aynı zamanda çözüm üreten bir partiyiz. Allah’ın izniyle ilk seçimlerde iktidar olduğumuzda Aile Destekleri Sigortası’nı hayata geçireceğiz. Aile Destekleri Sigortası neleri kapsıyor, şimdi buradan açıklıyorum.

 

- Aile Destekleri Sigortası ile yoksulluk sınırının altında kalan tüm hanelere, bu sınırın üzerine çıkacakları oranda gelir desteği sağlayacağız.

 

- Aile Destekleri Sigortası ile mevcut uygulamalardan farklı olarak, yoksul hane ve yurttaş sayısını azaltacağız.

 

- Keyfiliği, medyatik hayırseverliği, aileleri sürekli yetkililerle temasa zorlayarak rencide eden zihniyeti ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Aile Destekleri Sigortası, “Aile Destekleri Sigorta Kurumu” tarafından yönetilecek.

 

- Aile Destekleri Sigortası’nı iktidarın değil sosyal devletin bir uygulaması haline getireceğiz.

 

- Aile Destekleri Sigortası kapsamında yurttaşlara ödenecek olan “Aile Gelir Desteği"ni hanelerdeki kadınların hesaplarına yatıracağız, kadınları ekonomik açıdan güçlendireceğiz.

 

- Çocuk ve ev işleri nedeniyle işgücüne katılamayan kadınlara, istihdama katılmaları durumunda Aile Destekleri Sigortası kapsamında kreş yardımı yapacağız.

 

- Yoksulluk sınırının altındaki ailelerin çocuklarına eğitim bursu, beslenme ve süt desteği sağlayacağız.

 

- Pandemi döneminde daha görünür hale gelen dijital eşitsizliğin ortadan kaldırılması için çocuklara ücretsiz internet ve tablet desteği sunacağız.

 

- Aile Destekleri Sigortası, “Aile Gelir Desteği”, “Aile Yardımları”, “Gençler”, “Kadınlar”, “Engelliler”, “Yaşlılar” ve “Çocuklar” olmak üzere 7 temel alt alandan oluşacak.

 

- Engelli ve evde bakım maaşları Aile Destekleri Sigortası ile verilmeye devam edecek, hiçbir kesinti söz konusu olmayacak.

 

- Engelli ve evde bakım maaşları belirlenirken engellinin hane içinde fert başına düşen gelirini değil, kendi gelir durumunu esas alacağız.

 

- 65 yaş üstü ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayanların yaşlılık maaşlarını da Aile Destekleri Sigortası sistemine entegre edeceğiz.

 

‘Gençlere pozitif ayrım’ yapacağız.

 

- Aile Destekleri Sigortası ile yoksulluk sınırı altındaki ailelerde yaşayan gençlere pozitif ayrımda bulunacağız. Gençleri, hayata daha etkin başlayabilmeleri ve geleceklerini güven altına alabilmeleri için istihdamda öncelikli kategoride değerlendireceğiz.

 

- Gençlere yönelik eğitim ve çalışma yaşamını kapsayan teşvikleri yaşama geçireceğiz.

 

Hepsini ilk seçimlerde iktidar olduğumuzda gerçekleştireceğiz.

 

Cumhuriyet Halk Partililer olarak yarın seçim olacakmış gibi çalışıyoruz. Çalışmak zorundayız. Türkiye’yi içine düştüğü girdaptan biz kurtaracağız. Başka kurtarıcı yok. Ekonomik açıdan, sosyal açıdan vatandaşların karşılaştığı bütün sorunları çözme konusunda çok kararlı bir tutum sergileyeceğiz.

 

CHP iktidarında Aile Destekleri Sigortası gelecek. Hiçbir çocuk bu coğrafyada yatağa aç girmeyecek. ‘Bir çocuk yatağa aç giriyorsa ben o gece uyumayacağım’ diyeceğiz. Böyle kararlı bir şekilde, inançla bunu ifade etmeye devam edeceğiz. Bunları elbette yaparız, niye yapmayalım? Biz kendimize güveniyoruz. Siz de inanın, kendinize güvenin. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur.

 

Bu temel sorunları tüm sosyal kesimlerimizle birlikte çözeceğiz. Esnafımla çözeceğiz. Emekçimle çözeceğiz. Emeklimle çözeceğiz. Sanayicimle çözeceğiz. Gençlerimizle çözeceğiz. Çözeceğiz, göreceksiniz. 5’li çetelere ve bir avuç tefeciye teslim ettiğiniz güzel ülkemde pazar artıklarından beslenen ailelerin ayıbını yerden kaldırmak Allah’ın izniyle Cumhuriyet Halk Partisi’ne nasip olacak. Hiç tereddüt etmeyin.

 

İlk seçimlerde demokrasiyi getireceğiz. Adaleti getireceğiz. Liyakati getireceğiz. Alınterinin ne kadar değerli olduğunu dünyaya anlatacağız.

 

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi ilk seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olsun, çözüm getirsin, sorunları çözsün. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadroları ülkemizi yönetecek liyakate sahiptir. Güçlü ve büyük devletimizin kaynakları 84 milyon insanımızın refah içinde yaşaması için yeterlidir. İlk seçimlerde ülkemize demokrasi ve adaleti getirerek bu kaynakları insanımıza dağıtmak boynumuzun borcudur.

CHPnet

SİTELERİ