CHP’ lilerden kapatılan fabrika önünde özelleştirme tepkisi GRUŞÇU: "DİRENECEĞİZ"  
15.03.2018
327
Yazı Boyutu: A- A+
CHP Konak İlçe Örgütü,  eski Sümerbank önünde kapatılan fabrikalar ve özelleştirmelerle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Kuruşçu yaptığı açıklamada, “Biz bu yıkımın karşısında olacağız. Direneceğiz” dedi.
İzmir’in Konak ilçesi Alsancak semtinde bulunan, kapatılan Sümerbank’a ait eski basma fabrikası binaları önünde toplanan CHP Konak İlçe Örgütü, kapatılan fabrikalar ve özelleştirmelere karşı çıktı.
CHP’liler ellerinde ’Yüzde yüz milli sermayemiz kalmadı’, ’Fabrikamı satma şekerimi yükseltme’, ’Sümerbank’ı sattınız tadını çıkardınız’, ’Tadımızı kaçırma şeker fabrikalarını satma’ yazılı dövizlerle eylem yaptı. CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Kuruşçu yaptığı açıklamada, “Biz bu yıkımın karşısında olacağız. Direneceğiz” şeklinde konuştu.
“İZMİR’DEN DÜNYAYA AÇILAN BİR ÜRETİM MERKEZİ”
AKP iktidarının özelleştirmeler ile yaratmış olduğu yıkımın faturasını gözler önüne olduğunu belirten Gruşçu, “Arkamızda görmüş olduğunuz atıl, virane ve yıkık bir şekilde bırakılmış mekan Sümerbank’a ait basma fabrikası idi. Özelleştirme masalı ile atıl hale getirilen bu fabrika Cumhuriyet tarihimizin ilk fabrikalarından biridir. Yoksul halkımızın dişinden tırnağından artırarak ülkemizin güzide liman kentlerinden olan İzmir’den dünyaya açılan bir üretim merkezi idi. Bugün arkamızda görmüş olduğunuz fabrika yıkılmış, yağmalanmış, üretemez hale getirilmiş durumdadır; tıpkı ülkemizin ekonomisi gibi. Özelleştirme masalları ile yok edilen üretim gücümüz, taşeronlaşmaya, dışa bağımlılığa, yoksulluğa ve yoksunluğa dönüşmektedir. Her geçen gün gelir adaletsizliği artmakta, gençlerimiz iş bulmamakta ülkemizin en önemli kazanımı olan fırsat eşitliği yok olmuş durumdadır” diye konuştu.  
“İZMİR ÜLKEMİZDEKİ GENÇ İŞSİZLİK ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU KENTLERDEN BİRİDİR”
Gruşçu, “AKP iktidarı şimdi de Şeker Fabrikalarını özelleştirmeye çalışmaktadır, halkımızın sağlığı ile doğrudan alakalı bu durum kabul edilemez. Ülkemizde artık bir tek fabrikanın satılmasına, insanlarımızın işsiz kalmasına, halkımızın sağlığının duyarsızca yok edilmesine tahammülümüz yoktur. Kapatılan her fabrikanın sonunun ne olduğu arkamızda bir anıt gibi durmaktadır, artık buna izin vermeyeceğiz. İzmir ülkemizdeki genç işsizlik oranının en yüksek olduğu kentlerden biridir. En yakıcı sorunlardan biri haline gelen işsizlik sorununu çözmek adına iktidar ne gibi çözüm önerileri üretmektedir? Ülkede yalnızca rant ekonomisi yaratarak, fabrikaları ve ele geçen ne varsa yurt dışına satarak üreten ve güçlü bir ülke yaratılabilir mi?” ifadelerine yer verdi.
“UMUDUN VE HUZURUN OLDUĞU BİR ÜLKE YARATMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”
Gruşçu son olarak şunları kaydetti:
“Ülkemizde iktidarın yaratmış olduğu baskı ve korku ortamı ile halkımız sindirilmeye çalışılmaktadır. Hukukun askıya alındığı, özgürlüklerin yok edildiği, demokrasinin akıbetinin belirsizleştiği ülkemizin ekonomik olarak başarılı olması yalnızca bir masaldan ibaret olabilir. Biz bu yıkımın karşısında olacağız. Direneceğiz.  Değerlerimizin yok olmasına izin vermeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında kapanan değil, açılan fabrikalar olacak. Rant ekonomisi değil üretim ekonomisi olacak.  Gençlerimiz işsizlik ve yoksulluk altına yok olup gitmeyecekler. Umudun ve huzurun olduğu bir ülke yaratmak boynumuzun borcudur”

CHPnet

SİTELERİ